PIERWSZA WIZYTA W MEDIDIETETYK? Sprawdź czego spodziewać się (blog ---> aktualności).

 

 

Odchudzanie last minute KROK 2: WYRZUĆ Z DIETY UKRYTY CUKIER

Cukier zdecydowanie „nie krzepi”. Krzepił ponoć w latach 30-tych XX wieku, kiedy to w propagowanych hasłach zachęcano gospodynie domowe do jego powszechnego użycia w kuchni. Obecnie przedwojenny slogan stracił na aktualności. Coraz więcej mówi się o tym jak cukier szkodzi naszemu organizmowi. Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości: wysokie spożycie cukru przyczynia się rozwoju otyłości, cukrzycy, nowotworów, trądziku, próchnicy zębów i nadpobudliwości u dzieci. Wiedząc to, być może zrezygnowałeś już ze słodzenia kawy i herbaty albo zastąpiłeś biały cukier w wypiekach - naturalnymi słodzikami. Czy usunięcie cukru stołowego z diety jest jednak równoważne z jego całkowitą eliminacją? Czy zdajesz sobie sprawę, ile dodanego cukru jest ukrytego w pozornie zdrowych produktach spożywczych, które być może znajdują się w Twoim codziennym menu? Spójrz, oto przykłady:

 6 łyżek PŁATKÓW ŚNIADANIOWYCH ZBOŻOWYCH zawiera 2 łyżeczki cukru,

1 szklanka JOGURTU TRUSKAWKOWEGO PITNEGO zawiera 6 łyżeczek cukru,

1 łyżka KETCHUPU zawiera 1 łyżeczkę cukru,

1/3 słoika GOTOWEGO SOSU DO SPAGHETTI zawiera 2 łyżeczki cukru,

1 szklanka NAPOJU OWOCOWEGO JABŁKO & WIŚNIA zawiera 5 łyżeczek cukru,

1 mały (40g) BATON MUSLI zawiera 2,5 łyżeczki cukru.

Przerażające, prawda?

Jedyną drogą do uniknięcia nieświadomego dowozu cukru w diecie jest czytanie składu umieszczonego na etykietach produktów spożywczych. Określenia: „cukier”, „syrop glukozowo-fruktozowy”, „syrop kukurydziany”, „glukoza”, „fruktoza”, „karmel” świadczą, że produkt jest dosłodzony.

Dużą dozą niepewności traktuj również żywność określaną mianem „fit” czy „dietetyczną”. Produkty z tej grupy często zawierają spore ilości dodanego cukru, a zaklasyfikowanie ich do zdrowych ma za zadanie uśpić naszą czujność, a tym samym zachęcić do ich kupna.  

Jeśli do tej pory w Twojej diecie znajdowała się dosładzana żywność i napoje, sama ich eliminacja pociągnie za sobą obniżenie masy ciała, stanowiąc obiecujący wstęp do odchudzania.